Usługi spedycyjne określane są jako fachowa pomoc w obsłudze przewozu towarowego. Co ważne, spedytor świadczy usługi „w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa”, co oznacza, że podmioty, które świadczą usługi na podstawie umowy spedycji, ale nie robią tego w ramach swojego przedsiębiorstwa – nie będą mogły być uznane za spedytora.
Rozpoczynając działalność gospodarczą, należy pomyśleć o jej formie prawnej – dla spedytorów nie ma większych ograniczeń. Przedsiębiorcy-spedytorzy mogą więc wybierać między:
- działalnością gospodarczą osób fizycznych, spółką cywilną,
- handlowymi spółkami osobowymi (z wyłączeniem spółki partnerskiej przewidzianej dla wolnych zawodów): spółką jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną,
- handlowymi spółkami kapitałowymi: spółką z o.o. i akcyjną, spedytor Jaworzno.
Działalność gospodarczą można podjąć dopiero po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego. Wyjątek dotyczy jedynie spółki z o.o. i spółki akcyjnej – mogą one rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej już po spisaniu umowy spółki (statutu). Firmę spedycyjną należy zarejestrować: w przypadku osób fizycznych i spółek cywilnych – w ewidencji działalności gospodarczej (przy czym jeśli chodzi o spółki, wpis musi posiadać każdy ze wspólników z osobna, a w pozostałych przypadkach – w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Po uzyskaniu wpisu (wpisów) do rejestru firmę należy jeszcze zarejestrować w rejestrze podmiotów gospodarki narodowej (REGON), urzędzie skarbowym i ZUS, a firmę zatrudniającą pracowników – dodatkowo w PIP i PIS.