Autor SPEadmin
Kategoria:

W dzisiejszych czasach spedytorem może zostać niemal każdy, ponieważ w naszym kraju zawód ten nie wymaga żadnych specjalnych pozwoleń (z wyjątkiem własnej działalności gospodarczej w przypadku osób chcących prowadzić własne firmy spedycyjne). Jednak, aby móc się ubiegać o stanowisko spedytora, należy spełnić kilka podstawowych warunków i cechować odpowiednimi predyspozycjami.

Spedycja jest działalnością polegającą na organizowaniu przewozu ładunków oraz wykonywaniu związanych z tym czynności, dlatego osoby chcące skierować swoją karierę zawodową właśnie w stronę spedycji, powinny posiadać fundamentalną wiedzę z zakresu transportu i przewozu ładunków, spedytor Rybnik. Cennym atutem jest kilkumiesięczne doświadczenie w branży TSL (transport-spedycja-logistyka). Idealny kandydat na stanowisko spedytora powinien umieć zarządzać zespołem ludzkim i posiadać umiejętności organizacyjne. Spedytor zawiera umowę spedycji ze zleceniodawcą i nadzoruje realizację wszystkich czynności związanych z transportem. Na zakres obowiązków spedytora wliczają się:

1. Nadanie i odebranie towaru.

2. Wykonanie wszelkich niezbędnych czynności z tym związanych jak:

a) zorganizowanie odpowiedniego środka transportu,

b) planowanie transportu,

c) udzielanie porad spedycyjnych tj. wyznaczenie trasy, dobór środka transportu pomoc w zabezpieczeniu ładunku, właściwe oznaczenie i skompletowanie,

d) przygotowanie i uzupełnienie wszystkich niezbędnych dokumentów,

e) kontrolowanie działań wymaganych podczas załadunku, przeładunku i transportem   przesyłki.

3. Bieżąca kontrola i informacje o aktualnym przebiegu przewozu.

4. Awizacja odbioru i nadania przesyłki – jeśli zachodzi taka konieczność.

5. Zapewnienie bezpieczeństwa przewozu.

6. Zorganizowanie odprawy celnej – jeśli zachodzi taka konieczność.

7. Ubezpieczenie towaru na polecenie zleceniodawcy.

Dodaj komentarz