W związku z rozrostem branży spedycyjnej rynek obfituje w dużą liczbę ofert pracy skierowanych do kierowców. By zostać zatrudnionym na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego niezbędnym jest spełnienie określonych względem kandydatów wymagań.
Priorytetem jest posiadanie odpowiednich uprawnień, potwierdzających umiejętności i wiedzę z zakresu obsługi pojazdów ciężarowych. Dla samochodów „lekkich” o masie 3,5 do 7,5 tony jest to prawo jazdy kategorii C1. Jeśli do TIR’a doczepiona jest przyczepa kierowca musi posiadać kategorię C1+E. Kierowcy aspirujący do prowadzenia „większych” samochodów ciężarowych zobowiązani są do ukończenia kursu i uzyskania pozytywnej oceny na egzaminie kategorii C (w przypadku gdy jest to pojazd z przyczepą: C+E). W transporcie dla branży spożywczej, do przewozu żywych zwierząt czy materiałów niebezpiecznych kierowca musi posiadać dodatkowe uprawnienia w postaci stosownych licencji i świadectw.
Od kandydatów na stanowisko kierowcy samochodu ciężarowego pracodawcy oczekują dobrego stanu zdrowia. Stąd w procesie rekrutacji są oni zobowiązani do dostarczenia wyników badań ogólnych, badań okulistycznych i laryngologicznych.
Do pracy kierowcy wystarczy posiadać wykształcenie podstawowe. Dla pracodawcy dodatkowym atutem jest wykształcenie zasadnicze związane z mechaniką pojazdów i ich obsługą. Mile widziane jest także posiadanie tytułu technika transportu drogowego.