Spedytor jest zawodem przydatnym w niemal wszystkich dziedzinach współczesnej gospodarki – w końcu po wyprodukowaniu określonego towaru należy ten towar dowieźć w miejsce jego dystrybucji. Wśród spedytorów możemy wyróżnić spedytorów krajowych i zagranicznych, a także spedytorów morskich, drogowych i lotniczych. Zawodami pokrewnymi do zawodu spedytora są specjalista ds. spedycji czy specjalista ds. transportu.
Przykładowo, spedytorów poszukują firmy oferujące kompleksowy outsourcing usług logistycznych (logistyka dostaw, magazynowanie, transport) oraz firmy usługowe zajmujące się transportem i spedycją. Na to stanowisko pracy najbardziej pożądani są absolwenci studiów wyższych na kierunkach ekonomia, logistyka czy zarządzanie. Spośród wymaganej wiedzy i umiejętności najważniejszymi są:
- znajomość zagadnień związanych z logistyka (przede wszystkim transport),
- znajomość branży usług transportowych,
- wiedza na temat danego rodzaju transportu i zagadnień związanych z jego organizacją (transport, morski, lotniczy, kolejowy, drogowy),
- wiedza na temat zasad obsługi klienta, sprzedaży, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, działania w trudnych sytuacjach,
- zdolności analityczne, organizacyjne,
- znajomość języków obcych.
W przypadkach niektórych rodzajów transportu, wymagana jest bardziej szczegółowa wiedza na temat ich specyfiki, jednak wiedza ta wynika zazwyczaj z doświadczenia zawodowego. Spedytor ma możliwość rozwoju zawodowego w kilku kierunkach. Wśród nich najważniejszymi są: zarządzanie zespołem (kierownik spedycji, lider zespołu), zarządzanie oddziałem (kierownik oddziału) oraz przejście z branży usług spedycyjnych do firmy spoza branży na stanowisko w dziale logistyki (specjalista ds. transportu).