Polska jest jednym z największych producentów owoców w Unii Europejskiej. Najliczniejszy odsetek – 70 % stanowią jabłka, dalej najistotniejsze znaczenie mają wiśnie, truskawki i porzeczki. Spedycja branży przetwórstwa owoców i warzyw stanowi niemałe wyzwanie. Wiąże się ono głównie z nietrwałością transportowanych surowców oraz ich wysoką podatnością na uszkodzenia. Surowce te są niezwykle wrażliwe i obarczone dużym ryzykiem ubytków czy uszkodzeń stąd nastręczają znaczne trudności w przechowywaniu i transporcie.
Według przeprowadzonych badań jednym z najistotniejszych aspektów owoców czy warzyw dla konsumentów jest ich świeżość i czystość. Dopiero na drugim miejscu plasują się takie cechy jak wielkość czy kształt. Firmy zajmujące się handlem owocami i warzywami przykładają ogromną wagę do sposobu transportu i jakości otrzymanych produktów. W dużych sieciach często za odpowiednią koordynację i logistykę dostaw owoców i warzyw odpowiada osoba na stanowisku spedytora. Podobna sytuacja ma miejsca w przedsiębiorstwach przetwórczych, w których walory jakościowe przekładają się bezpośrednio na poziom przetworów.
Do zadań spedytora jest właściwe zorganizowanie transportu warzyw i owoców. Przesłanki, jakimi powinna kierować się osoba na tym stanowisku to, by w branży spożywczej skracać trasy przejazdów produktów, ograniczać operacje manipulacyjne oraz zapewnić optymalne warunki do przechowywania owoców i warzyw ze szczególnym uwzględnieniem czystości urządzeń i pomieszczeń transportowych.