W wielu przypadkach usługi transportu i spedycji objęte są opodatkowaniem VAT, praca spedytor. Wysokość opłacanego podatku uzależniona jest od tego, gdzie świadczone są wymienione usługi. Zgodnie z prawem, jakie weszło w życie po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej podatek VAT płacony będzie w innej wysokości w Unii Europejskiej, a w innej poza nią.
Ustawa o opodatkowaniu VAT mówi, że usługi transportu międzynarodowego i spedycji opodatkowane będą w 0%, o ile dokonuje się ich wyłącznie na odcinku krajowym. Co ważne, pod pojęciem transportu międzynarodowego należy rozumieć transport związany z importem spoza Unii Europejskiej i eksportem poza Unię Europejską. Co więcej, jeśli trasa transportu biegnie przez różne kraje Unii Europejskiej, wtedy usługę należy opodatkować w miejscu jej faktycznego wykonywania. Oznacza to, że odcinek wykonywany w Polsce opodatkowany będzie stawką VAT równą 8%, natomiast odcinki zagraniczne według stawek VAT obowiązujących w innych krajach.
Obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za usługą transportową lub spedycyjną, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług. Do usług tych należą:
- transport osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,
- spedycja i przeładunek, w portach morskich i handlowych.